پشتیبانی آنلاین

توجه : برای تجربه بهتر در استفاده از سایت، درصورت استفاده از فیلترشکن، لطفا آن را غیر فعال کنید.

سوتین ورزشی چیست؟ کاربردها و مزایا

سوتین ورزشی چیست؟ کاربردها و مزایا
همه‌ی ما با اهمیت بالای ورزش و فعالیت آشنایی داریم. اما برای خیلی از خانم‌ها، تکان خوردن سینه‌ها هنگام ورزش یا درد گرفتن آن‌ها معذب کننده یا خجالت‌آور است و همین هم سبب می‌شود که حس بدی هنگام فعالیت داشته باشند یا حتی ورزش را کنار بگذارند. یک‌راه حل مناسب برای این مشکل استفاده از سوتین‌های ورزشی است. انتخاب سوتین ورزشی مناسب اهمیت بسیار بالایی برای خانم‌ها دارد؛ استفاده از مدل‌های نامناسب در حین ورزش می‌تواند بر شکل و ظاهر سینه‌ها تأثیر بگذارد و حتی منجر به افتادگی و درد شود.

نیم تنه یا سوتین ورزشی چیست؟

سوتین‌های ورزشی یا همان sports bra به‌طور خاص برای پوشیدن هنگام ورزش طراحی‌شده‌اند. تمرکز طراحی آن‌ها بر روی پشتیبانی، به حداقل رساندن حرکت و دفع عرق است. تفاوت اصلی آن‌ها با یک سوتین معمولی نیز در همین میزان ساپورت بیشتر و محکم‌تر است.

چرا پوشیدن سوتین ورزشی مهم است؟

خجالت کشیدن یا احساس بد تنها دلیلی نیست که به خاطرش باید از سوتین ورزشی استفاده کنید:

جلوگیری از تکان خوردن شدید حین ورزش: در طول ورزش‌های شدید مانند دویدن و پریدن، سینه‌های بدون تکیه‌گاه و حمایت به‌شدت حرکت می‌کنند که این نوع حرکت می‌تواند باعث درد پشت یا سینه شود. جلوگیری از آسیب دیدن سینه‌ها: ورزش کردن بدون سوتین ورزشی می‌تواند به پوست سینه فشار وارد کند و بافت سینه را کشیده کند که درنهایت و به‌مرورزمان ممکن است شل شدن پوست و افتادگی سینه را به همراه داشته باشد. بهبود فرم بدن: سینه‌های بزرگ یا سنگین به‌صورت ناخودآگاه بدن را به جلو می‌کشند و خیلی از افراد برای جلوگیری از تکان خوردن آن‌ها ناخواسته این اتفاق را تشدید می‌کنند. این اتفاق به‌مرورزمان سبب خمیده شدن پشت و از بین رفتن فرم طبیعی بدن خواهد شد. ویژگی‌های پیشرفته‌تر: پیشرفت‌های تکنولوژیک در پارچه‌ها و لباس‌های ورزشی منجر به تولید سوتین‌هایی شده است که عملکردهای مهمی را انجام می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، در حال حاضر سوتین های ورزشی با قابلیت حذف عرق از بدن و درعین‌حال افزایش جریان هوا به پوست شما وجود دارد و شما را خنک و خشک نگه می‌دارند. این قضیه سبب می‌شود ورزش راحت‌تری نیز داشته باشید. راحت‌تر بودن نسبت به سوتین‌های معمولی: ازآنجایی‌که سوتین‌های ورزشی طراحی دقیقی دارند، راحتی را به‌گونه‌ای ارائه می‌کنند که سوتین‌های معمولی نمی‌توانند. مثلا سینه‌ها را به‌خوبی در برمی‌گیرند و خیلی اوقات بندهای پهن‌تری دارند که سبب می‌شود فشار کمتری روی شانه‌ها بیفتد. به‌علاوه از پارچه‌های ظریف و توری یا نقش و نگارهای اضافه خبری نیست و با خیال راحت‌تری می‌توانید از آن بهره ببرید.

انواع سوتین ورزشی کدام‌ها هستند؟

برای انتخاب مناسب‌ترین نوع سوتین ورزشی، شناخت انواع آن اهمیت زیادی دارد. بنابراین در این بخش بع معرفی انواع سوتین ورزشی و کاربردهای آن‌ها خواهیم پرداخت.

سوتین ورزشی فشرده

 همان‌طور که از نام این نوع سوتین هم مشخص است، سوتین‌های فشرده یا سوتین ورزشی سفت تمایل به فشرده‌سازی دارند و کمک می‌کنند سینه‌ها در جای خود ثابت باقی بمانند. این نوع سوتین کاپ ندارد و معمولا دارای ساختار یک‌تکه است. این سوتین‌ها که برای فعالیت‌های با شدت کم تا متوسط مناسب هستند، ممکن است برای کاپ‌های D مناسب نباشند و بیشتر برای افراد با سینه‌های کوچک‌تر مناسب هستند.

سوتین ورزشی کپسول‌دار

سوتین‌های کپسول دار یا کپسوله برای هر سینه کاپی مجزا ارائه می‌کنند که به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های با شدت زیاد مانند دویدن را با حداقل حرکت سینه انجام دهید. این مجزا بودن کاپ‌ها این سوتین را برای سایزهای بزرگ‌تر نیز مناسب می‌کند. آن‌ها حرکت سینه را از همه جهات (بالا و پایین و طرفین) محدود می‌کنند و سطح بالایی از حمایت را برای تمرینات با شدت بالا ارائه می‌دهند.
سوتین کپسول دار
سوتین ورزشی کپسول دار حمایت خوبی از سینه به عمل می‌آورد.

سوتین ورزشی کپسول‌دار فشرده

این سوتین‌ها معمولا دارای کاپ‌های مجزا هستند که سینه‌های فرد را به‌طور جداگانه نگه می‌دارند و از طرف دیگر کمپرسورهایی به شکل توری ورزشی و پارچه‌های فاصله دهنده دارند که سینه شما را در جای خود ثابت نگه می‌دارند. این سوتین برای همه تیپ‌ها، مخصوصاً خانم‌هایی با سایز کاپ DD+ ایده‌آل است. خیلی اوقات این سوتین‌ها دارای فنر نیز برای حمایت بیشتر هستند.

کاربرد انواع سوتین ورزشی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که هنگام پوشیدن سوتین‌های ورزشی با حمایت بالا، حرکت سینه و ناراحتی کمتری نسبت به سوتین‌های روزمره وجود دارد. حتی اگر سینه‌های کوچکی دارید، همچنان توصیه می‌شود هنگام ورزش از سوتین ورزشی استفاده کنید، زیرا حتی سینه‌هایی با سایز کاپ پایین هم هنگام ورزش حرکت و تکان‌های بی‌پشتوانه‌ی زیادی را متحمل می‌شوند.

مزایای سوتین ورزشی کپسول دار فشرده

این سوتین‌ها اثر ترکیبی فشرده‌سازی و کپسوله شدن را برای شما فراهم می‌کنند و فواید هر دو نوع را با هم دارند. بنابراین با هر سایز سینه‌ای می‌توانید از این سوتین‌ها بهره ببرید و برای هر نوع ورزش و فعالیتی نیز مفید واقع می‌شوند.
سوتین ورزشی
تفاوت سوتین معمولی و سوتین ورزشی

سوتین ورزشی در مقابل تیشرت ورزشی

فراموش نکنید که این دو مورد باهم قابل‌مقایسه نیستند، اگر می‌خواهید از تیشرت ورزشی زنانه استفاده کنید حتما باید زیر آن یک سوتین مناسب نیز بپوشید. درعین‌حال خیلی از سوتین‌های ورزشی حالت نیم‌تنه دارند، یعنی می‌توانید به‌تنهایی نیز از آن‌ها بهره ببرید و در باشگاه یا خانه آن‌ها را بپوشید و ورزش کنید.

بیشتر بخوانید: 4 لباس فیتنس زنانه که تمرین شما را بهتر می‌کند

نکاتی برای انتخاب سوتین ورزشی مناسب

  • سوتین ورزشی باید محکم‌تر از یک سوتین معمولی باشد، اما نه آن‌قدر که دچار نفس‌تنگی شوید. برای امتحان باید بتوانید دو انگشت خود را بین بند و شانه‌های خود قرار دهید.
  • هنگام پوشیدن نباید در قسمت کاپ‌ها چین‌وچروکی مشاهده کنید زیرا این نشانه گشاد بودن آن است، البته نباید پوستتان هم از آن بیرون بزند.
  • اگر سوتین ورزشی شما فنردار است،فنر باید صاف روی دنده‌ها، زیر بافت سینه‌ قرار گیرد و نباید به داخل سینه فرو رود.
  • هنگام امتحان کردن سوتین بازوهای خود را بچرخانید و تکان دهید، اگر احساس درد یا ناراحتی کردید، سوتین ورزشی دیگری را امتحان کنید.
  • میزان ساپورت موردنیاز سینه به تمرینی که انجام می‌دهید نیز بستگی دارد. اگر حرکات عمودی بیشتری مانند پریدن انجام می‌دهید، این مسئله می‌تواند باعث حرکت بیشتر سینه شود. ‌برای ورزش‌هایی مانند زومبا، دویدن، ایروبیک و …. به سوتین محکم‌تری نیاز خواهید داشت.
  • اگر سایز سینه بزرگ‌تری دارید، قاعدتا با سوتین محکم‌تر و حمایت‌کننده‌تری نیز نیاز خواهید داشت.
  • سوتین ورزشی قیمت‌های مختلف و متفاوتی دارد. مثلا قیمت سوتین ورزشی سفت کمتر از مدل‌های کپسول دار است و این‌که چه مدلی را انتخاب کنید بستگی به راحت‌ بودن خودتان و البته میزان استفاده شما از آن دارد.

سخن پایانی

خرید آنلاین لباس ورزشی در کنار شیوه‌های سنتی خرید، توجه به ترفندها و تکنیک‌های خرید را با اهمیت‌تر کرده است. هنگام انتخاب سوتین ورزشی این نکته را فراموش نکنید که عملکرد و تناسب بسیار مهم است. تنگ بودن بیش‌ازحد سوتین، شما را محدود می‌کند و شل بودن بیش‌ازحد آن نیز سبب می‌شود عملا کاری نکند. سوتین ورزشی را انتخاب کنید که برای نوع ورزشی که انجام می‌دهید مناسب باشد. سوتین ورزشی مناسب می‌تواند در عملکرد ورزشی شما نقش پررنگی داشته باشد و فعالیت جذاب‌تری را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

ثبت دیدگاه